הרצאות

Harzaot4
מכאן אפשר להעתיק את כתובת המייל zkankav@gmail.com

כשהייתי חייל בן 20 התחלתי להתעניין מאד בעולם החרדי. זה הפך לסוג של תחביב, יש שיגידו אובססיה, אשתי למשל. אף פעם לא חזרתי בתשובה או הייתי קרוב לכך, אבל העדר האמונה לא הפריע לי ללמוד את ארון הספרים היהודי, את עולם הישיבות, לקרוא את התקשורת החרדית כולה, ואת שלל המרכיבים הפיזיים והמטא-פיזיים של המגזר החשוב והמרתק הזה. מהר מאד רציתי להפיץ את הידע החדש והתחלתי להרצות בנושא. הרציתי בארועים רשמיים של מפלגת שינוי, בכנסים בנושאי דת ומדינה, בחוגי בית, במועדוני גמלאים. ערכתי עימותים פומביים עם מחזירים בתשובה בשכונות בהן פעלו, רכשתי לי חברים חרדים, חלקם אפילו עדיין חרדים 🙂

ההרצאות שלי תמיד קלילות ומשעשעות וכוללות הרבה וידאו, תמונות ואמצעי המחשה. הנה למשל הרצאה בת כמה דקות בנושא תחנת הרדיו החרדית "קול ברמה". נתתי אותה לאחרונה בתל אביב, וכעת הקלטתי מחדש בסאונד נקי. האזנה עריבה!

 

להלן תפריט הרצאות לדוגמא:

"שומו שמיים והזדעזעי ארץ – תקשורת חרדית": הידעת? החרדים הם רק 10% מכלל האוכלוסיה אך מוציאים לאור פי 2 יותר עיתונים. תעשיית הקולנוע הרווחית ביותר בישראל היא תעשיית הקולנוע החרדי. יש גם רדיו, פשקעווילים והמסתורין ששמו קווי נייעס… נקרא איך כותבים החרדים את האקטאוליה של השבוע בו ניתנת ההרצאה, נפענח ביחד פשקווילים, נאזין ללקט ממבחר תוכניות רדיו חרדיות מפתיעות ואף נצפה בקטע קצר מסרט אקשן כשר למהדרין.

"דינה של גיהנם – חוזרים בתשובה ויוצאים לשאלה": בכל שנה חוזרים בתשובה אלפי חילונים. ההחזרה בתשובה הפכה לתעשיה שמגלגלת המון כסף וכמה ערוצי טלוויזיה משלה. במקביל, אלפים עוזבים כל שנה את העולם הדתי. לעתים משפחתם יושבת עליהם שבעה והם מוצאים עצמם בלא כלום. מיהו הרב אמנון יצחק ואיך בנה את האימפריה שלו? מי צפוי לחצות את הקווים ומה יקרה כשהגל יהפוך לצונמי? ומה מבקשים מאיתנו היוצאים לשאלה? נצפה בסרטוני החזרה בתשובה ונבין את השיטה. הרצאה זו נוגעת באופן אישי כמעט לכל ישראלי.

"קל וחומר": מה לומדים בחורי הישיבות? מה זה "חברותא"? מתי "בחור" הופך ל"אברך"? איך נראה דף גמרא ואיך לומדים אותו? ומה עושה שם המשגיח? נכיר את סדר יומו של בחור ישיבה, את הישיבות החשובות ומלחמות החורמה שמתנהלות בהן, ומה הקשר בין הישיבה בה לומד בחור לסוג השידוך שיקבל?

וגם: "למה אני נגד גיוס חרדים", "החרדים והקבלה – יחסים מסוכנים", "האישה החרדית והקניפל", "מותו של מרן וסיפורה של ש"ס", ועוד.

חבורת האמיצים
אין כמו כרזות של סרטים. בעצם יש – הסרטים עצמם

במקביל להרצאות "העולם החרדי", יש גם את המקצוע שלי – קולנוע. אני בעל תואר אקדמי בקולנוע ממכללת ספיר, שם גם עבדתי כמתרגל של ראש החוג כמה שנים. אני עושה סרטים דוקומנטריים, כרגע עובד על השלישי. קולנוע הוא התשוקה שלי מגיל 6, ואני מלמד ומרצה בתחום כבר 15 שנה. נתתי הרצאות וסדנאות על קולנוע בכל מסגרת אפשרית, כולל בכלא באר שבע!

ההרצאות מלוות כמובן בהמון קטעים מסרטים שאהבנו. להלן תפריט הרצאות לדוגמא:

⦁ "האב, הבן והפופקורן": כיצד שילבו בימאים גדולים את סודות ילדותם הכמוסים בתוך סרטיהם? מה עשה צ'ארלי צ'אפלין בן השש כשאימו איבדה את הקול במהלך הופעה, ולמה אבא של היצ'קוק בן השמונה שלח אותו לתא המעצר? ובעיקר, איפה הסיפורים האלה צצים ביצירתם הקלאסית? נצפה בקטעים מתוך "זמנים מודרניים", "רכבות לילה", "מזימות בינלאומיות", ועוד.

⦁ "בא לי חומוס": איך נראו הפרסומות הקולנועיות הראשונות, ואיך הן התפתחו לפרסומות הטלוויזיניות של היום? וגם- איך יראו הפרסומות בעתיד? נצפה בהמון פרסומות מצחיקות, ואחת מעצבנת נורא.

⦁ "שר הטבעות בלשכת הגיוס": איך שימשה הגירסה הקולנועית של ספר משנות הארבעים לגייס את הנוער הנוצרי למלחמה באיסלם בשנות האלפיים? מהם האמצעים הקולנועיים בעזרתם אנו מזדהים עם עצים מדברים, הוביטים וגמדים? ולמה פרודו מרים את ידיו מעלה כשהוא נופל על הארץ? נצפה בקטעים מסרטיו של פיטר ג'קסון.

⦁ "סלאח שבתי, סליחה שבאתי": היהודים המזרחיים הראשונים בקולנוע הישראלי בויימו ושוחקו ע"י אשכנזים. מהו המסע שעשתה דמותו של המזרחי בקולנוע הישראלי ואיך זה משפיע עלינו ועל הטלוויזיה שלנו עד היום? נצפה בקטעים מתוך "סלאח שבתי", "חגיגה בסנוקר", "המנגליסטים", "האח הגדול".

⦁ "הלן קלר הולכת לקולנוע": הקולנוע מפנק לנו את הראיה ואת השמיעה, אבל מה עם שאר החושים? נצפה בקטעים מסרטים שניסו – בכל מיני דרכים – לפנק גם את חושי הריח, הטעם, המישוש, ואפילו עוד כמה. נצפה בקטעים מתוך "הבושם", "פינק פלמינגוז", "שמש".

⦁ וגם: "לרקוד בכסא", "דוקומנטרי: אמת, או השקר הגדול ביותר?", "צייר לי כבשה", "הוליווד נגד בוליווד", "הילד בן 30", "סרט פרסי ב-7000 שקל".